TEXTOVÝ EDITOR MAT v3.1

Převzato ze serveru lege.cz

Spolu s T602 jediný z nových editorů, který neumí pracovat s proporcionálním písmem. Díky "vyššímu věku" je však značně vyzrálejší než InWord či Klasik, i než zcela nově přepracovaný Text 602 3.1, takže má lépe vychytané nedostatky. Mimo to obsahuje řadu unikátních vymožeností, které žádný z konkurenčních programů nenabízí. S ohledem na poměr cena/výkon jde o jednoznačně nejlepší domácí editor, který je momentálně k mání. Je vhodný zejména pro majitele jehličkových tiskáren a na prosté pořizování textů.

Výhody: cena, příjemné stabilní prostředí, kvalitní šifrování, časové zálohování do zvláštních souborů; při použití k finalizaci dokumentů na jehličkové tiskárně též rozšířená znaková sada, editor rovnic a fontů.

Nevýhody: nelze použít s EGA a Hercules kartami, chybí formátování bloků přes ikony, pomalý tisk zejména na laserových tiskárnách.


Od verze 3.0 přestal být MAT dostupný uživatelům Hercules a EGA karet, což pokládám za doposud jedinou závažnou chybu obchodní strategie Cybexu. Právě majitelé starých počítačů, kteří se ještě neodhodlali rázně skoncovat se svými rachotinami, mohli být nejvděčnějšími konzumenty přívětivosti tohoto editoru. Není přitom bez zajímavosti, že u Textu602, Klasiku, ba ani InWordu si výrobci obdobně rázný krok zatím nedovolili. I tak ovšem MAT zůstává jediným z nových editorů, se kterým lze pohodlně pracovat i na 12MHz átéčku.

Hlavní novinkou verze 3.1 je možnost použití překladových slovníků (nutno dokoupit samostatně), další pak šifrování souborů. Na obalu přibyl hologram. Ostatní inovace jsem musel pracně vyhledávat porovnáváním menu; bylo by opravdu charakterní, kdyby se čeští výrobci konečně naučili přikládat k upgradům soubor o tom, co do programu přidali nového. Nejenže by tím trochu ulehčili práci recenzentům, kteří jim koneckonců dělají zadarmo reklamu, takže by to vůči nim byla jistá forma slušnosti, ale mohlo by to také dost zajímat i prodavače a koncové uživatele.

Tak tedy - příjemné a na obálce kupodivu neinzerované jsou utility Kalendář a Kartotéka. Fungují jako obvyklé vybavení tohoto druhu a jsou docela přehledně a hezky namalované. V roletě Soubor přibyl výčet čtyř naposledy otevřených textů, který se pomalu stává standardem u všech lepších programů. Do určité míry však koliduje se starým způsobem práce se soubory - úvodním dialogovým oknem, které se objeví po spuštění programu a nutí vás buď vybrat soubor z adresáře, nebo založit a pojmenovat nový. Nejjednodušším řešením by patrně bylo doplnit nabídku naposledy otevřených souborů i do tohoto dialogového okna. Konečně v menu Formát se objevila položka Dokument s vylepšenými možnostmi definování rejstříku a obsahu, automatickým stránkováním včetně kontroly vdov a sirotků, číslováním kapitol a velmi důkladnou statistikou o souboru.

Překladové slovníky jsou k dispozici dva: čeština/angličtina a čeština/němčina. Jejich slovní zásoba není právě přesvědčivá a neumí překládat delší celky (třeba text chycený do bloku), i přesto jsou však značně rozsáhlé, takže je Cybex distribuuje na disketách formátu 1,8 MB, což pro laické uživatele znamená tuhý oříšek při pořizování záložních kopií (pomoci může např. freewarový FDFORMAT). Tuto výrobcovu spořivost nepokládám za taktní, nehledě k tomu, že data na neortodoxně formátovaných disketách dříve podléhají zkáze.

Osobně na MATu stále oceňuji zejména vcelku obstojný speller, který je navíc k dispozici i ve slovenštině, angličtině a němčině (to vše za jedny peníze) a který tu a tam používám ke kontrole pravopisu v souborech formátu T602, s nímž je MAT téměř dokonale kompatibilní. Speller je rychlý, disponuje slušnou nabídkou možných oprav - a ovšem také všemi nedostatky českých spellerů, především pak občasnými chybnými tvary a téměř naprostou absencí superlativů.

Příjemná je rovněž implicitně nastavená přítomnost oken pro přímé vkládání znaků. Každý, kdo hodlá program používat k finalizaci textového výstupu, určitě ocení i editor fontů a možnost definovat vlastní uživatelskou sadu (o to méně však tyto funkce potěší ty, kteří takto vyšperkovaný text dostanou ke zpracování v jiném editoru či DTP). Elegantním a navíc značně neobvyklým dojmem mezi všemi těmi "hvězdnými oblohami" působí i šetřič obrazovky poprvé uvedený ve verzi 3.0 - barevné kuličky, které rotují v různě se obměňujících prostorových křivkách.

MAT není určen k vytváření profesionálně vyhlížejících dokumentů. V žádném případě jej nelze doporučit k používání v kombinaci s laserovými tiskárnami (ostatně - proč také?); průběh tisku je v tomto případě dokonce ještě horší, než u Textu602. Primitivní download není schopen analyzovat, jaká písma jsou v dokumentu použita, takže je do tiskárny nasype vždy rovnou všechna, což trvá nesnesitelně dlouho. Chybí rovněž pestřejší možnosti exportu a importu (minimálně Word pro DOS a nové formáty WP 6.0 a Winword 6.0). Nepochopitelným přetrvávajícím nedostatkem je i to, že ikony s formáty písma, které jsou v MATu od první verze, stále nelze použít k jednoduchému formátování bloku kliknutím myši, ač po tom přímo volají. Mimochodem - dokonce i Text602 v nové verzi tuto možnost obsahuje.