E. T. Klasik 1.63

Převzato ze stránek www.lege.cz

Příjemně prostoduchý editorek suplující v DOSu Windows. S přehledem zvládá většinu základních i pár nadstandardních funkcí. Mezi domácí konkurencí má bezpochyby celkově nejmodernější koncepci, jak pokud jde o práci s textem, tak o uživatelské rozhraní. Pro lidi, kteří si koupili 386 s lacinou laserovou či inkoustovou tiskárnou a potřebují editor jen na psaní úhledné obchodní korespondence, může jít o takřka ideální program.

Výhody: relativně široký výběr proporcionálních fontů s možností dalšího rozšíření, dobrá práce s tabulkami a grafikou, velmi kvalitní manažer souborů, integrované komunikační funkce.

Nevýhody: pomalý při práci na AT 286, chybí převod mínusky/verzálky.

Klasik byl opakovaně označen za editor, který přišel pozdě. S tímto tvrzením naprosto nesouhlasím - Klasik přišel tehdy, kdy přijít mohl. Tečka. Kdyby Gates přišel v roce 1985 s Chicagem, nepochybně bychom dnes byli dál. Jenže nemohl, ani kdyby se sebevíc snažil. Stejně tak nemohli ani autoři Klasiku.

On totiž - a to se málo zdůrazňovalo - je tenhle Extra Terrestrial opravdu dost výjimečný program. Popravdě řečeno jedinou skutečnou konkurencí ve svém oboru je pro něj na našem trhu WordPerfect 6.0. A ačkoli si ve volných chvílích občas hraji s rozličnými demo verzemi na Cover discích zahraničních CD-ROMových periodik, nevím o žádném jiném podobném editoru na jakýchkoli trzích (což pochopitelně neznamená, že neexistuje).

V opojení Windows si prostě většina recenzentů jaksi neuvědomila, že WYSIWYG v DOSu je pořád ještě velká vzácnost, a že kdyby se s ním potkali před oněmi dlouhými lety, o něž měl být Klasik údajně opožděn, civěli by něj jako puci.

Pokud je ovšem WordPerfect 6.0 jediným konkurentem Klasiku, neznamená to ani zdaleka, že by Klasik mohl konkurovat tomuto nyní Novelovskému monstru, ve kterém je grafický režim navíc velmi šťastně kombinován s původním textovým. Náš E. T. je celkem triviální prográmek, který toho mnoho neumí, ale to co umí, umí docela pěkně. Největší chybou, kterou jeho výrobce zatím udělal, byla dokonale zkopaná reklamní kampaň, která předcházela uvedení editoru na trh div ne o rok; nedivil bych se, kdyby i Microsoft zjistil, že Windows96 nebyly to pravé.

Uživatelské rozhraní je inspirováno spíše MacIntoshem než Windows. Přes grafickou náročnost prostředí však byl Klasik jediným ze všech testovaných editorů, který se podařilo spustit na AT 286/12 640 kB s Hercules monitorem! Pravda - editace nebyla dle očekávání zrovna dvakrát pohodlná, ale byla možná. Rychlost zobrazování zhruba odpovídala Ami Pro 3.0 na SX 386, nicméně lze si představit uživatele, který by to byl ochoten vydržet. Každopádně skutečnost, že koncepčně nejvyspělejší editor trumfl v nenáročnosti na hardware své daleko primitivnější kolegy, mne docela pobavila.

Editace na 486 je vcelku příjemná, ovládání nekomplikované, bez zbytečně nestandardních výmyslů. Nejpropracovanějším dojmem však působí až překvapivě sofistikovaná práce s grafikou, která vzdáleně připomíná spíše DTP, než levný editor, i když má ještě mnohé rezervy. Klasik je tak jediným českým editorem pro DOS, ve kterém je možné namalovat čáru, obdélník či elipsu, aniž by se to jakkoli dotklo vlastního textu. Je také jediný, ve kterém lze alespoň trochu rozumně vytvořit tabulku.

Program dokáže načíst soubor okolo 1 MB, ale formátování trvá nesnesitelně dlouho; při pokusu o 1,5 MB buď zatuhnul úplně, nebo zkrátka formátování trvalo déle, než mi zabrala příprava kávy, což jsem nebyl ochoten tolerovat a použil jsem k ukončení procesu raději oblíbené kombinace Ctrl+Alt+Del. Se soubory okolo 0,5 MB se však E. T. vypořádává vcelku svižně.

Na rozdíl od šestsetdvojky má Klasik vlastní faxový driver. Není sice dvakrát vydařený, ale po delším souboji jsem ho nakonec s instalovaným SupraFaxem rozchodil.

V dalších verzích by bylo záhodno doplnit především tristní absenci převodu verzálky/mínusky, dále pak zoom plus zjednodušený pohled na dokument bez okrajů stránek, opakování poslední editace a poznámky pod čarou. Zlepšení zasluhují funkce UNDO (doplnění odvolání formátovacích příkazů, eventuálně i maker), automatické zálohování souborů, výběr tiskáren, obsluha faxu (s výběrem nastavení u nás častěji používaných modelů) a práce se styly odstavců. Užitečné by rovněž bylo doplnění nových formátů pro konverzi včetně rozšíření volby kódových stránek na všechny formáty a opravení některých chyb (např. pevné mezery jsou z kódu Kamenických konvertovány jako otazníky).

Vzhledem k tomu, že Optimal je poměrně mladá a agilní firma, dočkáme se možná ještě četných příjemných překvapení. Je také pravděpodobně jediná, která by si mohla troufnout vyzkoušet své ambice na editoru pro Windows - i když po MS Wordu 6.0 podobné experimenty značně ztratily na perspektivnosti.

Všechny uvedené výhrady nejsou nijak zásadního charakteru (kromě převodu verzálek na mínusky), takže se naskýtá otázka, proč vlastně stále považuji za lepší MAT než Klasik. Inu - to je čistě záležitost výše zmíněné změny kritérií; v časech před masovým rozšířením Windows by nebylo o čem hovořit a E.T. by byl jednoznačným šampiónem - ne s náskokem několika délek, ale několika kol. Chcete-li, můžete ho tak brát stále.

Osobně však soudím, že problematika profesionálně vyhlížejícího výstupu se definitivně přesunula do Woken, a prostor zbývající pro Klasik se tak značně zúžil. Uvažované množině nejpravděpodobnějších uživatelů DOSovských editorů - vlastníkům jehličkových tiskáren - je totiž proporcionální tisk celkem houby platný, takže z nedostatků MATu v této oblasti se nakonec paradoxně stala spíše přednost.