CALMIRA II

Autor textu : Michal Janeček

Calmira - úvod

Calmira je kompletní 16-bitové rozhraní, které vám umožňuje pracovat se soubory, spouštět aplikace a ovládat spuštěné úlohy. Vašim Windows 3.1 přináší aktualizaci s mnohými vylepšeními z pokročilého uživatelského rozhraní ze světa Windows a spoustě lidí poskytuje vítané ulehčení od neohrabaného Správce souborů.

Instalace je jednoduchá - stačí zkopírovat několik souborů, udělat malou změnu v souboru System.ini a vše je připraveno k použití. Jestliže jste už někdy používali Windows 95, budete se cítit jako doma, ale v žádném případě pro vás nebude problém zvyknout si na nový vzhled a chování.

Calmira je svobodný software vyvíjený pod GNU General Public Licence. Kompletní zdrojové kódy (ve formátu pro Delphi) jsou k dispozici ke stažení (zdarma) pro všechny programátory, aby mohli Calmiru vylepšovat.

Calmira - historie

S vývojem Calmiry začal Li-Hsin Huang a to již roku 1995. První použitelná verze (a to 1.0) spatřila světlo světa roku 1997. Vývoj Calmiry dále pokračoval až do roku 1998, kdy byla vydána verze 2.2 (tato verze byla přeložena do několika jazyků včetně češtiny). Poté Li-Hsing vývoj Calmiry ukončil.

Naštěstí se našla skupina nadšenců, kteří v čele s Erwinem Dokterem založili Calmira Team a rozhodli se ve vývoji Calmiry pokračovat. Svoji „odnož“ Calmiry pojmenovali Calmira II a verze začali číslovat od čísla 3.0. Jejich poslední verze je Calmira II 3.3 (ta už byla také přeložena do češtiny). Calmira Team se snažil vzhled Calmiry co nejvíce připodobnit Windows 95 (původní Li-Hsingova Calmira například vůbec neobsahovala ikony z Windows 95).
 


Vzhledem k tomu, že je Calmira volně šiřitelná (včetně zdrojových kódů), objevili se poté také další „odnože“ Calmiry – a to Calmira LFN a Calmira XP.

Calmiru LFN vyvíjí Alexandre Rodrigues de Sousa a to od roku 2004. Poslední vydaná verze je Calmira LFN 3.3. Byla odvozena od Calmiry II 3.3. Navíc obsahuje podporu dlouhých názvů a vzhledem připomíná Windows 98. Více se o ní dozvíte na stránkách jejího autora – http://www.geocities.com/alexanrsousa.

Calmiru XP vyvíjí tým holandských nadšenců. Snaží se hlavně o to, aby Calmira vypadala co nejvíce jako Windows XP. Poslední vydaná verze je Calmira XP 3.31 – je odvozena od Calmiry II 3.3.

Calmira - historie české verze

První verzí Calmiry, která byla přeložena do češtiny, je verze 2.2. O překlad se v letech 1997-1998 postaral Václav Panenka mladší. Umožnil tehdy spoustě českých uživatelů používání Camiry v jejich rodném jazyce. Nepřeložil ovšem nápovědu a tipy (vzhledem k jejich velkému rozsahu – jak sám píše v README).

Roku 2006 jsem se nachomýtl k překladu Calmiry já (Michal Janeček – autor těchto českých stránek o Calmiře). Do češtiny jsem překládal Calmiru II 3.3 – a to od začátku roku 2006. V červenci jsem překlad dokončil a uvedl na něj odkaz na Winárně (fórum o a pro Windows). Koncem srpna jsem dopřekládal Tipy&triky. Teď ještě zbývá přeložit nápovědu...


Calmira - novinky ve vývoji anglické verze

Na stránkách Calmira Teamu http://calmira.de naleznete aktuální novinky ve vývoji Calmiry. Jsou v angličtině, ale považuji za zbytečné je překládat.