MICROSOFT BOB - Zapomenuté GUI ?

Částečně převzato z blogu počítačového nadšence Jiřího Macicha ml.

Microsoft nikdy nebyl velkým tahounem v oblasti uživatelských rozhraní. Většinu věcí opsal od konkurence a ještě s několikaletým zpožděním. Třeba sidebar nebo virtuální obrazovky, které budou až ve Windows Longhorn.Netušil jsem ale, že Microsoft někdy také pracoval na něčem jako je jeho přes deset let starý počin jménem Bob. Přečetl jsem si o něm zmínečku v Chipu 6/2005 a dohledal si informace na netu.
 


Bob bylo GUI nainstalovatelné do Windows 3.11 nebo Windows 95. Na svou dobu šlo o relativně náročnou aplikaci potřebující alespoň procesor 486, 8MB RAM, VGA grafiku s podporou 256 barev a 30MB místa na disku. Bob nahradil běžný shell systému.
 


Bob byl ale pohřben. Nikoliv však ve fázi vývoje. Prodával se za 99$, ale nevedlo se mu. Hovoří se o něm jako o nejméně úspěšném produktu Microsoftu. V dnešní době z něj přežívá už jen pes coby asistent při vyhledávání ve Windows XP.

Šlo o GUI, které standardní prostředí Windows 3.11 nebo Windows 95 nahradilo obývacím pokojem. Nad krbem visel kalendář, vedle krbu byly hodiny, na stole ležela pošta (e-maily) a adresář atd ... Docela dobrý nápad pro terminálové stroje. Pro desktop? Možná, jako rarita, ovšem nikoliv za 99$.

Na závěr nutno dodat, že pokus Microsoftu o "sociální" rozhraní se nepodařil.